Pozostali bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Michel – dozorca w kamienicy Rieux, pierwsza ofiara dżumy.

Matka Rieux – osoba łagodna i dobra, przyjechała do Rieux, żeby pomóc mu podczas nieobecności żony.

Żona Rieux – wyjechała na kilka dni przed wybuchem epidemii do sanatorium. Umiera tam tuż przed zakończeniem epidemii, Riuex nie zdążył się z nią zobaczyć przed jej śmiercią.

Othon – sędzia śledczy, człowiek bardzo surowy i „sztywny”. Mówi „pani” do żony, w trzeciej osobie („on”, „ona”) do dzieci. Ubiera się zawsze bardzo elegancko, jak na pogrzeb. Bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków zawodowych i ubolewa nad tym, że jedynym przestępstwem, jakiego dopuszczają się po wybuchu epidemii mieszkańcy Oranu, jest nieprzestrzeganie rygorów związanych z chorobą. Zmienia się po śmierci swojego synka. Dobrowolnie zostaje w obozie kwarantanny, pracując tam jako ochotnik. Umiera na dżumę w ostatnich dniach epidemii.

Jeanne – żona Granda, odeszła od niego do innego mężczyzny.

Narzeczona Ramberta – mieszkanka Paryża, Rambert jest do niej bardzo przywiązany, po zakończeniu epidemii przyjeżdża do Oranu.

Gonzales – piłkarz, działacz kontrabandy, to on zajmuje się przemytem ludzi poza granice miasta.

Castel – stary lekarz, to on pierwszy wypowiada straszne dla mieszkańców słowo „dżuma”. Potem produkuje własne serum. Ciekawie przedstawiona jest jego relacja z żoną. Narrator mówi, że państwa Castel nie łączyło wielkie uczucie. Gdy jednak w czasie wybuchu epidemii pani Castel była poza bramami miasta, jako jedyna postanowiła wrócić – zrozumiała, że tak bardzo brakuje jej męża, że jest gotowa zaryzykować życie. Ostatecznie Castel umiera na dżumę.

Richard – lekarz, sekretarz syndykatu lekarzy.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Egzystencjalizm w Dżumie
3  Joseph GrandKomentarze: Pozostali bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-05-13 16:10:29

Są jeszcze inni bohaterowie: 1. Staruszek wabiący i plujący na koty 2. Marcel i Louis- strażnicy którzy mają pomóc Rabertowi w ucieczce. 3. Stary astamtyk, dawny kramarz, który odlicza czas przekładając ziarna grochu.


2010-02-09 18:26:13

Wasze opracowania są najlepsze. Niedługo matura, więc na pewno będę z nich korzystać. Faktycznie stąd wiem więcej, niż po przeczytaniu lektury. Dzieki!


2009-04-28 22:00:32

opracowanie tłumaczą tresc ksiązki tak samo jak lekcja polskiego. z samej książki trudno jest wyciągnąc jej sens. opracowanie idealne dzieki niemu dostałam 5 z klasówki z dzumy ;)


2008-09-23 15:26:56

Smiem powiedzieć,że po przecyztaniu wszystkich streszczeń i opracowań wiem więcej niż po przeczytaniu książki;) oglomny szacunek dla autorów opracowania.


2008-01-28 21:52:30

Też składam wyrazy szacunku dla tych, którzy pisza te opracowania. Są na prawde dobre, najlepsze ze wszystkich internetowych i wydawniczych. Czytam lektury, więc tym bardziej moge powiedzieć, że te teksty tutaj sa na prawdę pierwsza klasa :)
Streszczenia książek
Tagi: