Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rentier Cottard jest postacią bardzo zagadkową, wyróżniającą się na tle innych. Poznajemy go w chwili, kiedy Grand i Rieux ratują go od popełnienia samobójstwa. Później wychodzi na jaw, że dopuścił się go, ponieważ popełnił jakieś przestępstwo. Do tej pory żył na uboczu, w obawie, że zostanie schwytany przez policję. Dżuma zupełnie zmieniła jego życie. Czas epidemii to nie moment na ściganie przestępców, wszystkie służby są zajęte przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się choroby. W tym momencie Cottard odżywa, nie musi się już obawiać o swój los. Zaczyna prowadzić bardziej intensywne życie towarzyskie, ma dobry humor, ubiera się elegancko, odwiedza restauracje. Tarrou określa go jako
„człowieka, który rośnie”


Dlaczego tak się dzieje? Mając coś na sumieniu Cottard czuł się wyobcowany ze społeczeństwa, ciążyło na nim piętno zbrodni, bał się schwytania przez policję. Z powodu wybuchu epidemii strach stał się udziałem wszystkich, a zwykłe zbrodnie przestały mieć znaczenie. Narrator tak pisze o Cottardzie:
Słowem, dżuma mu dogadza. Z człowieka samotnego, który samotnym być nie chciał, czyni współwinowajcę.


Strach, który przeżywał wcześniej sam, strach o własne życie, jest teraz udziałem wszystkich, stał się normą. Dlatego właśnie Cottard jest szczęśliwy.

Oznaki zakończenia epidemii Cottard przyjmuje z wielkim niepokojem. Początkowo nie chce uwierzyć w to, że choroba się skończy. Gdy staje się to faktem, wariuje, zabarykadowuje się w swoim mieszkaniu i strzela do ludzi. Ostatecznie zostaje schwytany przez policję.

Cottarda można uznać za człowieka, którego pokonała dżuma. Choć przeżył, został zwyciężony przez własny strach przed karą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Ojciec Paneloux
3  Joseph GrandKomentarze: Cottard

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-18 20:31:38

Jejku, ludzie, jeśli potrzebujecie szczegółów- to warto zajrzeć do lektury, przecież, gdyby opracowania miały zawierać dużą ilość drobnych informacji, to osiągnęłyby niesamowitą objętość tekstową i też byście narzekali- że streszczenia są dłuższe niż książki...


2018-12-09 17:36:09

krótko i treściwe. Dobre przy opracowywaniu lektury na lekcji, ale napewno nie na sprawdziany, które układa nasza polonistka- same epizody i nic co można znaleźć w ściągach ;P jedyna rada na zaliczenie- czytać czytać i jeszcze raz czytać :P w skali od 0 do 10 daje 5 pozdrawiam!


2018-12-03 22:14:09

Wspaniały materiał, świetnie opracowany i odpędzający widmo lektury, której na szczęście nie muszę czytać. Faktycznie, bardziej szczegółowo to chyba tylko w samej książce ;)


2018-12-01 22:25:36

Bardzo dobre opracowanie. Miałem sprawdzian z "Dżumy' i pomógło mi go pozytywnie zaliczyć. Pokrywa się z zagadnieniami na potencjalny sprawdzian. Mogłoby być trochę bardziej szczegółowe ale jest spoko. Od 1-10 dałbym 7


2018-11-17 21:42:18

jesli chcecie wiecej szczegolow przeczytajcie ksiazke zamiast streszczenia. ja czytalam ksiazke pol roku temu teraz bede ja omawiac w szkole i czytajac to streszczenie przypominam sobie wszystkie szczegoly
Streszczenia książek
Tagi: