Doktor Bernard Rieux - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nieprawdą jest jednak, że jest to człowiek, który walczy z dżumą nie patrząc na tragedie poszczególnych ludzi. Rieux traktuje swój zawód jako powołanie, którego sens widzi i w którym chce wytrwać mimo przeciwności:
„Kiedy wybrałem ten zawód, był to wybór w pewien sposób abstrakcyjny; bo chciałem być lekarzem, bo jest to zawód jak każdy inny, jeden z tych, który wybierają młodzi ludzie. Może także dlatego, że nastręczał szczególne trudności dla syna robotnika jak ja. A potem zobaczyłem jak się umiera. Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedyś kobietę krzyczącą „Nigdy!” w chwili śmierci? Ja słyszałem i zrozumiałem wtedy, że nie będę się mógł do tego przyzwyczaić. Byłem wówczas młody i zdawało mi się, że moja niechęć godzi w porządek świata. Potem stawałem się bardziej skromny. Po prostu nie jestem wciąż przyzwyczajony do widoku śmierci.”


Walka z dżumą jest dla Rieux wyczerpująca i niemająca końca. Rieux zdaje sobie sprawę ze swojej bezsilności wobec choroby, która z nim wygrywa. Do tej pory był przez chorych traktowany jako wybawiciel, teraz w obliczu dżumy mieszkańcy Oranu traktują go jako zapowiedź śmierci najbliższych. W swojej pracy przypomina Syzyfa, mitologicznego bohatera, któremu Camus poświęcił jeden ze swoich esejów - Mit Syzyfa. Camusa szczególnie interesuje moment, w którym Syzyf, po nieudanym wtaczaniu kamienia na górę, schodzi w dół, świadomy tego, że kolejna próba i tak nie przyniesie skutku. Mimo to podejmuje się wysiłku po raz kolejny. Postawa doktora, który uparcie walczy z dżumą mimo świadomości konieczności swojej przegranej jest podobna do syzyfowej.

Rieux można określić jako człowieka doświadczonego przez cierpienie. Dżuma nie jest pierwszym tego typu doświadczeniem dla bohatera. Na kartach powieści dowiadujemy się, że jego rodzina miała kłopoty finansowe, z którymi musiała się borykać. Przeżywa boleśnie rozstanie z żoną i cierpienie związane z jej śmiercią. Jest to śmierć paradoksalna – kobiecie nie groziła zaraza, która zdziesiątkowała miasto, a mimo to umarła pod koniec epidemii w dalekim sanatorium. Można zaryzykować stwierdzenie, że Rieux jest jedyną postacią powieści, która nie musiała zmienić swojej postawy w obliczu dżumy. Rieux nie musiał konfrontować swojego sposobu myślenia ze świadomością zagrożenia – przyjmował postawę taką jak zwykle.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Joseph Grand
3  Pozostali bohaterowieKomentarze: Doktor Bernard Rieux - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-08 14:17:58

Bardzo podoba mi sie opracowanko- nie tylko napisany w spsob przejzysty i jasny dla czytelnika ale tez mozna dokladnie poznac lekture nie czytajac jej;] dziekuje za to!


2018-08-23 16:56:14

juz sie wypowiadałam na temat opracowan na tej stronie ale moge powotrzyc sa super duzo szczególow przeczytałam jedna z 5ciu czesci w ksiazce a potem streszczenoe ej 1 czesci i jest szczegółowo


2018-08-22 19:10:20

Mam do napisania pracę na maturę ustną na temat:Pokonali los,czy pokonani przez los?Dokonaj oceny bohaterów literackich:Andrzeja Kmicica,Jacka Soplicy, Stanisława Wokulskiego,Bernarda Rieux.Myślę,że przyda mi się ta charakterystyka.


2018-08-18 17:28:36

uważam, że praca została napisana solidnie!!! jest zawartych dużo informacji, które sa potrzebne w nauce - poprostu suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper!!!!!


2018-08-17 19:43:36

Wielki poklon dla autorki tej strony, korzystam z niej od poczatku liceum, wszystko jest dokladnie i szczegolowo opisane, a co najwazniejsze - jasnym i prostym językiem.
Streszczenia książek
Tagi: