Dżuma - problematyka utworu
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tak właśnie postępują bohaterowie powieści, zwłaszcza dr Rieux i Tarrou. Buntują się przeciwko rzeczywistości, nie zgadzają się na nią. Ale nie organizują z tego powodu żadnego przewrotu. Sumiennie wykonują swoje zadania, pomagają ludziom, nie godzą się na ich krzywdę. Nie oglądają się na efekty swojej pracy, bo wtedy prawdopodobnie by zaprzestali działać. Są efektywni, ale nie efektowni.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Bohaterowie Dżumy - wiadomości wstępne
3  Jean Tarrou - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Dżuma - problematyka utworu


 • wiem ze nie które lektury mogą być nudne!ale ta stronka chyba nie jest od wypisywania jakichś przytyków tylko przydatnych innym komentarzy związanych z książką!Widocznie się mylę!jesteście beznadziejni!
  Hera ()

 • i tak własnie jak głosi egzystencjalizm w powiesci..na forum wobec grzesznosci innych i ich kłótni ktos poztanawia(patrz nizej) dobrze wykonac swoje zadanie i umieszcza wazną informacje-opór dobra w opozycji z bezsensownym złem.:]
  nazwa:] ()

 • ech...to może jak się nie włączę do rozmowy bo nie o to chyba chodzi na tej stronie;) w takim razie na temat: czytam te opracowanie jako przypomnienie lektury przed maturą i niby to jest napisane ale tak bardzo owijane w bawełnę i nigdzie nie tego powiedzianego wprost że w lekturze baaaardzo ważne jest do zauważenia że "Dżuma" odnosi się do filozofii egzystencjalizmu ->szukaniu swojego miejsca we wszechświecie, uświadamianie sobie że tak naprawdę tylko śmierć jest istotna w naszym życiu, że w obliczu zła i katastrofy człowiek jest sam i może liczyć tylko na siebie i ogólnie o szukaniu własnej tożsamości.
  wikencjusz ()

 • buhahaha...xDD niektorzy z mega niedorozwojem nie maja takich glupich problemow jak wyxDDD kazdy sobie pisze jak chce wiec o co kaman O_o masz okres ze tak sie czepiasz??
  kaika aiyoku (nataszka1318 {at} wp.pl)

 • z doświadczenia własnego wiem, że nauczyciele polskiego lubią się bawić językiem, wiec być może nie jest to literówka, a celowe działanie. a poza tym, niby dlaczego uczniowie mogą tak mówić, a nauczyciele nie? ponadto odniosła to do siebie, ze szczypta autoironii i świadomości o pozycji nauczyciela w życiu ucznia. więc niech pan komentator cofnie się, ale raczej do przedszkola, bo tam uczą porozumiewania się z ludźmi i podstaw życia w społeczeństwie.
  ja ()

 • śmieszni są ludzie, wszędzie na stronkach muszą na siebie najeżdżać itp. a prawda jest taka-spotkalibyscie sie osobiscie to po godzinie jestescie kumplami i idziecie na piwo. ale natura człowieka taka juz jest- siedzi bezpiecznie w foteliku i kloci sie z innymi w necie.
  andrzej ()

 • Zal dupe sciska, jak patrze na to o co sie kłocicie... to jest strona o lekturze! i o tym trzeba rozmawiac, a nie o tym kto sie pomylił w pisaniu słowa "polaka"... no szok!!!
  Matt ()

 • I proszę nie zapominać panie wyśmiewaczu, że litera "k" na układzie klawiatury jest obok litery "j", więc można nie zauważyć i wcisnąć nieodpowiedni klawisz. a nie każdy pamięta o tym, żeby przeredagować tekst przed wysłaniem komentarza.
  Seryogha (damian985 {at} gazeta.pl)

 • rzekomy wysmiewaczu raczysz wybaczyć,ale reprezentujesz sobą chyba nie poziom jaki chciałbyś pezentować Budowanie ego na podstawie szydzenia z,Twoim zdaniem,karygodnego błegu,który w rzeczywistosci jest jedynie literowka to chyba nie cynizm najwyższych lotów :)
  szyderca prawdziwy ()

Tagi: