Joseph Grand
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Istotna jest relacja Granda z jego żoną. Grand bardzo ją kocha, jest do niej ogromnie przywiązany, mimo że kobieta odeszła do innego. Wini się za to, że zbyt rzadko mówił żonie o swoich uczuciach. Wzruszająca jest scena, gdy podczas świąt Bożego Narodzenia urzędnik zaczyna płakać przed wystawą sklepową

Grand jest więc osobą, która marzy o zrealizowaniu swoich ideałów (miłość, twórczość artystyczna), ale nie ma do tego środków. Nie zraża się tym jednak i pracuje zapamiętale. Myśląc o Grandzie Riueux wyobraża go sobie jako uczestnika jednej z wielkich dżum:
„To ten rodzaj człowieka, który w takich razach zostaje oszczędzony”
I rzeczywiście, urzędnik zapada na dżumę, ale zdrowieje.

Rieux chce, aby traktować Granda jako bohatera:
„Tak, jeśli to prawda, że ludziom zależy na tym, by brać za przykład i wzór tych, których nazywają bohaterami, i jeśli trzeba koniecznie, by jakiś bohater znalazł się w tym opowiadaniu, narrator proponuje właśnie tego nieefektownego i skromnego bohatera, który miał tylko dobre serce i pozornie śmieszny ideał.”


strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - czas i miejsce akcji, narracja
2  Pozostali bohaterowie
3  Dżuma - problematyka utworuKomentarze
artykuł / utwór: Joseph Grand


  • Oczywiście jest wzmianka o tym, że Grand zachorował =) "I rzeczywiście, urzędnik zapada na dżumę, ale zdrowieje." Fenomenalna strona, wybitne opracowania, NAJLEPSZA W NECIE!
    Malka ()

  • Ogólny podziw dla strony ;) charakterystyki czyta się wyśmienicie, świetnie portretują bohaterów. Do tego tekstu jednak dodałabym jeszcze wzmiankę o zachorowaniu Granda, w końcu jako jedyny z bohaterów, którzy zachorowali na dżumę, przeżył.
    doris (aboshi {at} o2.pl)

Tagi: