Jean Tarrou - charakterystyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od momentu ucieczki z domu Tarrou chciał za wszelką cenę walczyć ze śmiercią. Walczył w różnych konfliktach europejskich, wdał się w politykę, był jednak przeciwny zabijaniu i wszelkiej przemocy. Tarrou jest zdania, że cały świat jest zadżumiony, że ludzi
ogarnął szał mordowania i nie mogą postępować inaczej.
Uważał, że
każdy człowiek nosi w sobie dżumę
i trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nikogo „nie zarazić”.

Tarrou cały czas próbuje osiągnąć świętość i szuka świętych na ziemi. Zastanawia się razem z doktorem Rieux, czy możliwa jest świętość bez Boga – skoro oni obaj w niego nie wierzą.


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 704
Tarrou był człowiekiem, który otwarcie walczył z dżumą przez całe życie – i poniósł w tej walce klęskę. Jego walka polegała na dążeniu do specyficznie pojmowanej świętości – czyli do doskonałości moralnej.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie Dżumy - wiadomości wstępne
2  Pozostali bohaterowie
3  Dżuma - znaczenie tytułuKomentarze
artykuł / utwór: Jean Tarrou - charakterystyka


 • Prawdopodobnie chodzi o to, że dla egzystencjalistów sama śmierć jest porażką, choć nieuniknioną. Możliwe też, że Tarrou przegrał, ponieważ umarł na dżumę która w końcu jest symbolem zła.
  magda ()

 • Dobra praca ale również nie zgadzam się ze stwierdzeniem, iż Tarrou bez podłoża ideologicznego, wręcz przeciwnie. Tarrou reprezentuję postawę "poświęcenia dla idei"
  Tomek ()

 • odnośnie konfliktów zbrojnych, w których bohater brał udział, można domyślić się, że Tarrou był komunistą. po pewnym czasie doszło do niego, że i jego towarzysze popełniają zbrodnie, więc porzucił ich na rzecz Oranu.
  Tarrou ()

 • Jean Tarrou - charakterystyka - Anonim () bardzo mi sie podoba, ale brakuje mi tego, ze Tarrou chcial poczatkowo uciec z miasta, ale w ostatecznym rozrachunku zostaje i postanawia pomagac innym ludziom w walce z dzuma. Nie Tarrou, ale Rambert początkowo chciał opuścić miasto.
  meg ()

 • "Mimo że jest w mieście właściwie kimś obcym, chce bezinteresownie pomóc mieszkańcom, bez zbędnego patosu czy podłoża ideologicznego."- moim zdaniem mamy tu docznienie z dosyć wyraźnym podłożem ideologicznym. Tarrou utożsamia dżumę ze złem panoszącym się na świecie. Dla niego walka z dżumą to walka i ludzką nieprawościa, kłamstwem, skłonnością do zabijania.
  gosia (malgaszalek {at} wp.pl)

 • Praca faktycznie bardzo dobra ale moim zdaniem Tarrou wygrał walkę ponieważ się nie poddał mimo, że wiedział iż walczy z czymś absurdalnym, z czymś czego nie da się pokonać a tak wogóle to praca jest na 5- pozdrawiam.
  Astamor ()

 • bardzo mi sie podoba, ale brakuje mi tego, ze Tarrou chcial poczatkowo uciec z miasta, ale w ostatecznym rozrachunku zostaje i postanawia pomagac innym ludziom w walce z dzuma.
  Anonim ()

 • prawie zawsze korzystam z tej strony przy opracowywaniu lektur,stronki te zawieraja bardzo duzo szczegołw,których nauczyciele ciągle wymagają:PP także jest luz:PP pozdrawiam:P
  Ania (Ania.guz {at} poczta.onet.pl)

 • Dlaczego autorka tego artykułu uważa, że Tarrou poniósł klęskę w walce z dżumą? Według mnie jest on osobą, która moralnie zwyciężyła. Oczywiście wiedział, że jego walka jest absurdalna, że zła w człowieku wyplenić się nie da, ale mimo to walczył. Zginął w momencie, gdy epidemia kończyła się. Zmarł więc w przekonaniu, że mimo wszystko jego działalność przyniosła pewien skutek i, przede wszystkim, że obronił swoją moralność, a to jest największym sukcesem człowieka!
  Agata ()


Tagi: