Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Doktor Bernard Rieux - charakterystyka

Bernard Rieux jest lekarzem w Oranie, jednym z głównych bohaterów oraz narratorem powieści. Jego wygląd tak opisuje Tarrou:

„Wygląda na trzydzieści pięć lat. Średniego wzrostu. Mocne ramiona. Twarz niemal kwadratowa. Oczy ciemne i lojalne, ale szczęki wystające. Duży i regularny. Czarne włosy obcięte bardzo krótko. Usta łukowate, wargi pełne i niemal zawsze zaciśnięte. Wygląda trochę na sycylijskiego chłopa ze swoją opaloną skórą, czarnym włosem i ubraniami zawsze w ciemnych kolorach, w których jest mu jednak dobrze. Chodzi szybko. Zstępuje z chodnika nie zmieniając kroku, ale najczęściej na przeciwległy chodnik lekko wskakuje. Jest roztargniony przy kierownicy swego auta i często zostawia strzałki kierunkowe uniesione, nawet już po zakręcie. Zawsze z gołą głową. Wygląda na człowieka zorientowanego w sytuacji.”

Wygląd zewnętrzny Rieux świadczy o jego cechach charakteru. Opalenizna i wyraziste rysy twarzy to objaw siły fizycznej i psychicznej, którą będzie musiał wykorzystać doktor w walce z dżumą. Roztargnienie podczas jazdy wskazują na częste zamyślanie się bohatera.

Rieux jest osobą, która od początku do końca walczy z dżumą. Jest przy tym bardzo czujny, myśli racjonalnie. To on jako pierwszy widzi zagrożenie w chorobie i przekonuje innych lekarzy i władze miasta o konieczności wprowadzenia odpowiednich środków zaradczych. W swojej pracy, która podczas epidemii bardzo go wyczerpuje, jest wytrwały i zacięty. Nie traktuje siebie jako bohatera czy głosiciela jakiejś ideologii. Uważa, że walka z dżumą to tylko kwestia uczciwości

(„uczciwość to jedyny sposób walki z dżumą”)

i że

„Najważniejsze to dobrze wykonać swój zawód”.

Jego motywacja walki z dżumą nie jest także religijna. Riex nie wierzy w Boga.„gdyby wierzył we wszechmogącego Boga, przestałby leczyć ludzi zostawiając Bogu tę troskę. Ale ponieważ nikt na świecie, nawet Paneloux, choć sądzi, że w Boga wierzy, nie wierzy w niego w taki sposób, ponieważ nikt nie poddaje się całkowicie, on, Rieux, myśli, że tu przynajmniej jest na drodze prawdy, skoro walczy przeciw światu takiemu, jaki jest.”

W innym miejscu zaś Rieux powie:

„Nie mam upodobania do świętości. Obchodzi mnie, żeby być człowiekiem”.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Doktor Bernard Rieux - charakterystyka • Doktor Bernard Rieux - charakterystyka - rencia93 (renia.ewa93 {at} interia.pl)
  te opracowania bardzo mi się podobają i praktycznie zawsze z nich korzystam, ponieważ są napisane prostym zrozumiałym językiem i zawsze znajduję w nich odpowiedź na moje pytania, dotyczące lektury::):) bardzo się przydaje:):) polecam osobom które nie potrafią dać sobie rady z rozszyfrowaniem, postaci, bądź poszczególnych wątków w różnych utworach:)


 • Doktor Bernard Rieux - charakterystyka - Aga ()
  bardzo pomocny portal, dobrze przeczytać zawarte tu informacje po przeczytaniu całych lektur żeby wszystko sobie uporządkowac ;D i tym samym pomogliście mi w kartkóweczce z Dżumy :):) dzięki :)


 • Doktor Bernard Rieux - charakterystyka - Agnieszka (agusia_smol {at} interia.pl)
  Mam do napisania pracę na maturę ustną na temat:Pokonali los,czy pokonani przez los?Dokonaj oceny bohaterów literackich:Andrzeja Kmicica,Jacka Soplicy, Stanisława Wokulskiego,Bernarda Rieux.Myślę,że przyda mi się ta charakterystyka.


 • Doktor Bernard Rieux - charakterystyka - Jolka (molestaa_4 {at} wp.pl)
  Wielki poklon dla autorki tej strony, korzystam z niej od poczatku liceum, wszystko jest dokladnie i szczegolowo opisane, a co najwazniejsze - jasnym i prostym językiem.


 • Doktor Bernard Rieux - sEeDo (damko_mc {at} interia.pl)
  Zgodze się z faktem,że serwis jest dość rzetelny. Mimo iż osobiście czytam wszystkie lektury , to dzięki takim stronkom łatwiej mi jest przypomnieć sobie najważniejsze fakty przed napisaniem jakiejś pracy lub powtórką :-D Tylko gdzie niegdzie widac małe niedociągniecia, ale jak ktoś czyta to nie musi się tym przejmować :-P


 • o wszystkim co tu jest - natalia ()
  juz sie wypowiadałam na temat opracowan na tej stronie ale moge powotrzyc sa super duzo szczególow przeczytałam jedna z 5ciu czesci w ksiazce a potem streszczenoe ej 1 czesci i jest szczegółowo


 • Doktor Bernard Rieux - kociak (biedronka {at} op.pl)
  uważam, że praca została napisana solidnie!!! jest zawartych dużo informacji, które sa potrzebne w nauce - poprostu suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper!!!!!


 • streszczenie - Bożena ()
  Bardzo podoba mi sie opracowanko- nie tylko napisany w spsob przejzysty i jasny dla czytelnika ale tez mozna dokladnie poznac lekture nie czytajac jej;] dziekuje za to!
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Dżuma - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies