cytaty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje.”
(motto powieści)

„Głupota upiera się zawsze, zauważono by to, gdyby człowiek nie myślał o sobie.”

„Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.”

„Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka i żeby go nie zakazić. Mikrob jest czymś naturalnym.”
Tarrou

„Całe nieszczęście ludzi płynie stąd, że nie mówią własnym językiem.”
Tarrou

„(...) przypisując zbyt wielkie znaczenie pięknym czynom, składa się bezpośrednio hołd złu. Pozwala się bowiem przypuszczać, że piękne czyny mają tak wysoką cenę, dlatego że są rzadkie, gdy niegodziwość i obojętność bywają znacznie częściej motorami działań ludzkich.”

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.”

„Na świecie było tyle dżum, co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.”

„Zawsze nadchodzi godzina w historii, kiedy ten, który ośmieli się powiedzieć, że dwa i dwa to cztery, jest karany śmiercią.”

„(...) To, co odnosi się do wszelkiego zła na tym świecie, odnosi się również do dżumy. Pozwala urosnąć niektórym. Kiedy się jednak widzi biedę i cierpienie, jakie przynosi, trzeba być szaleńcem, ślepcem lub łajdakiem, żeby się na nią zgodzić.”

„Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedy kobietę krzyczącą „nigdy” w chwili śmierci? Ja słyszałem.”
Rieux do Tarrou

„Zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy, zaś dobra wola może wyrządzić tyleż szkód co niegodziwość, jeśli nie jest oświecona. Ludzie są raczej dobrzy niż źli, i w gruncie rzeczy nie o to chodzi. (...) Jeśli mowa o tym, co nazywa się cnotą lub występkiem, najbardziej rozpaczliwym występkiem jest niewiedza, która mniema, że wie wszystko, i czuje się wówczas upoważniona do zabijania. Dusza mordercy jest ślepa i nie ma prawdziwej dobroci ani miłości bez największej jasności widzenia”

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma jako powieść-parabola
2  Joseph Grand
3  Dżuma - znaczenie tytułuKomentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • Uważam że serwis jest bardzo dobrze zrobiony! Świetna powtórka do matury! Cytaty mogłyby być opisane, ale nie jest to poważne uchybienie... jeśli się czyta lektury, to się wie co i jak :)
  Dotka (dorota-chmurka {at} wp.eu)

 • Tak umieszczone cytaty przydają się tylko, jeżeli mam ochotę wpisać je komuś do pamiętnika. Jeżeli mam ich użyć przy omawianiu lektury, przydałoby się orientacyjne rozmieszczenie w książce albo okoliczności, w których zostały wypowiedziane.
  Maja (majoweczka88 {at} o2.pl)

 • litosci! i co ja mam zrobic z tymi cytatami? nie wiem nawet kto kiedy i po co je powiedzial... ech i jak mam to w pracy umieccic? ale ogolnie to streszczenie najlepsze ze wszysctkich stron
  Wiola ()

 • a wiec tak- ja jestem dosc wymagajaca.. i jak sie pisze streszczenia powinny byc tez zamieszczone strony w lekturze.. czyli chodzi mi cytaty. np jakies streszczenie a w nawiasie napis ze strona na ktorej dany fragment sie znajduje.. wtedy byłaby rewelacja! chociaz nie mowie ze opracowanie jest złe:)
  Olka ()

 • Stronka porzadnie zredagowana. Kapitalny material do powtorki z lektury. A jesli by jeszcze pojawily sie opisy przy cytatach, kto wypowiedzial dane slowa, to byloby juz genialnie.
  jelonka ()

 • zgadzam się! tutaj znajduję zawsze to, czego potrzebuję.Po przeczytaniu Waszych streszczeń i opracowań czuję się jak ekspert z danej lektury:P Dzieki!!
  Marta ()

 • naprawde odawalacie kawal dobrej roboty :):): wszytskie materialy sa swietnie w kazdej lekturze:D
  asia ()

 • właśnie tego szukałam:) do prezentacji na mature też wykorzystałam waszą strone żeby wszyscy tak jak wy pokazywali to o co chodzi a nie owijali w bawełne :)
  ela ()

 • Wszystko co jest tutaj na temat dżumy nie znajduje sie przypadkowo. Najlepsza strona o lekturze jaką kiedykolwiek widzialem...brawa dla moderatorów i całej ekipy. BRAVA! tak dalej. Jajkov=]
  Jajkov ()

 • superrr ;-) wszystkie wasze opracowania i streszczenie są the best!!!! trzymajcie tak dalej ;-)
  kasia (kasiaczek-malutki {at} wp.l)


Tagi: