cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje.”
(motto powieści)

„Głupota upiera się zawsze, zauważono by to, gdyby człowiek nie myślał o sobie.”

„Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.”

„Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka i żeby go nie zakazić. Mikrob jest czymś naturalnym.”
Tarrou

„Całe nieszczęście ludzi płynie stąd, że nie mówią własnym językiem.”
Tarrou

„(...) przypisując zbyt wielkie znaczenie pięknym czynom, składa się bezpośrednio hołd złu. Pozwala się bowiem przypuszczać, że piękne czyny mają tak wysoką cenę, dlatego że są rzadkie, gdy niegodziwość i obojętność bywają znacznie częściej motorami działań ludzkich.”

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.”

„Na świecie było tyle dżum, co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.”

„Zawsze nadchodzi godzina w historii, kiedy ten, który ośmieli się powiedzieć, że dwa i dwa to cztery, jest karany śmiercią.”

„(...) To, co odnosi się do wszelkiego zła na tym świecie, odnosi się również do dżumy. Pozwala urosnąć niektórym. Kiedy się jednak widzi biedę i cierpienie, jakie przynosi, trzeba być szaleńcem, ślepcem lub łajdakiem, żeby się na nią zgodzić.”

„Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedy kobietę krzyczącą „nigdy” w chwili śmierci? Ja słyszałem.”
Rieux do Tarrou

„Zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy, zaś dobra wola może wyrządzić tyleż szkód co niegodziwość, jeśli nie jest oświecona. Ludzie są raczej dobrzy niż źli, i w gruncie rzeczy nie o to chodzi. (...) Jeśli mowa o tym, co nazywa się cnotą lub występkiem, najbardziej rozpaczliwym występkiem jest niewiedza, która mniema, że wie wszystko, i czuje się wówczas upoważniona do zabijania. Dusza mordercy jest ślepa i nie ma prawdziwej dobroci ani miłości bez największej jasności widzenia”

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ojciec Paneloux
2  Jean Tarrou - charakterystyka
3  Egzystencjalizm w DżumieKomentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • „Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.” mógłby mi ktoś napisać w którym rozdziale książki jest ten cytat. jest to dla mnie bardzo pilne
  Michał (pecaa.95 {at} gmail.com)

 • niektórzy są tak leniwymi kluchami, że zaczęłam się zastanawiać czy srają sami. mało, że wszystko podane! trzeba jeszcze stron. a może najlepiej niech ktoś poszuka cytatów w każdym wydaniu dżumy?! po co mysleć, że o przeczytaniu nie wspomnę!
  kama (kamila-gniotynska {at} wp.pl)

 • „Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedy kobietę krzyczącą „nigdy” w chwili śmierci? Ja słyszałem.” Podkreślone: kobietę... Czy nawet w takich cytatach doszukujecie się seksu...? To absurdalne. W tej całej, już niezbędnej do życia technologii - internetu jest za dużo SPAM-u.
  Amelia (lllania16lll {at} op.pl)

 • super stronka! przypadkiem na nią natrafiłam i jestem bardzo zadowolona. wszystko tak fajnie uporzadkowane, tylko najwazniejsze informacje! bajer po prostu! szacuneczek dla moderatora!
  zachwycona ()

 • "śmierć ustanawia porządek światem może lepiej jest dla Boga, że nie wierzy się w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc się ku oczu temu niebu, gdzie on milczy" myślę, że ten cytat jest bardzo ważny, bo wyraża zwątpienie Rieuxa, a zarazem Camusa
  mOniś ()

 • przestańcie marudzić! macie wszytstko podane jak na tacy:świetne streszczenie, opracowania, charakterystyki! wszytsko w jedym miejscu i za darmo! "Tak umieszczone cytaty przydają się tylko, jeżeli mam ochotę wpisać je komuś do pamiętnika. ech i jak mam to w pracy umieccic?" - zastanów się co ty mówisz, autorów tej strony powinniśmy wszyscy nosić na rękach a Tobie proponuję po prostu przeczytać książki które chcesz mieć w pracy a nie mieć pretęsje do całego świata. Lenistwo ludzkie nie zna granic!
  agata ()

 • nie no co wy ja się dziwię że w streszczeniu dane wydarzenia nie są podporządkowane konkretnym stronom :) heh jak komuś spodobałaby się jakaś scena mógłyby ją od razu przeczytać :) (jeśli ma lekturę) dobre sobie hi hi
  gosia ()

 • uważam,że streszczenie jest barzdo dobre,ale jeśli chodzi o cytaty to trochę przeginacie. przecież książka jest z różnych wydawnictw to jak chcecie, żeby podać wam strony?
  aga ()

 • dobre cytaty, można szybciej znaleźć porządane fragmenty!! OLKA, jak umieścić strony, jak JEST WIELE WYDAŃ KSIĄZEK, WIEĆ W KAŻDEJ JEST INACZEJ!!!!!!!!!!!!!! Strony by się różniły!!
  Jarek (jarcud {at} wp.pl)


Tagi: