cytaty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana”.

„[Dżuma] polega na zaczynaniu od nowa”
Rambert

„[Człowiek] nie potrafi ani cierpieć, ani być długo szczęśliwym. Nie jest więc zdolny do niczego, co się liczy.”
Rambert

„Ta myśl może się wydać śmieszna, ale jedyny sposób walki z dżumą to uczciwość.”
Rieux

„Człowiek powinien bić się w obronie ofiar. Ale jeśli przestanie kochać, cóż z tego, że się bije?”
Tarrou

„Wszystko, co człowiek może wygrać w grze dżumy i życia, to wiedza i pamięć.”

„(...) Bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika (...) nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.”

"Nie należy słuchać tych moralistów, którzy powiadają, że trzeba paść na kolana i poniechać wszystkiego. Trzeba tylko iść naprzód w ciemnościach, trochę na oślep i próbować czynić dobrze."

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Egzystencjalizm w Dżumie
2  Jean Tarrou - charakterystyka
3  Doktor Bernard Rieux - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • Uważam że serwis jest bardzo dobrze zrobiony! Świetna powtórka do matury! Cytaty mogłyby być opisane, ale nie jest to poważne uchybienie... jeśli się czyta lektury, to się wie co i jak :)
  Dotka (dorota-chmurka {at} wp.eu)

 • Tak umieszczone cytaty przydają się tylko, jeżeli mam ochotę wpisać je komuś do pamiętnika. Jeżeli mam ich użyć przy omawianiu lektury, przydałoby się orientacyjne rozmieszczenie w książce albo okoliczności, w których zostały wypowiedziane.
  Maja (majoweczka88 {at} o2.pl)

 • litosci! i co ja mam zrobic z tymi cytatami? nie wiem nawet kto kiedy i po co je powiedzial... ech i jak mam to w pracy umieccic? ale ogolnie to streszczenie najlepsze ze wszysctkich stron
  Wiola ()

 • a wiec tak- ja jestem dosc wymagajaca.. i jak sie pisze streszczenia powinny byc tez zamieszczone strony w lekturze.. czyli chodzi mi cytaty. np jakies streszczenie a w nawiasie napis ze strona na ktorej dany fragment sie znajduje.. wtedy byłaby rewelacja! chociaz nie mowie ze opracowanie jest złe:)
  Olka ()

 • Stronka porzadnie zredagowana. Kapitalny material do powtorki z lektury. A jesli by jeszcze pojawily sie opisy przy cytatach, kto wypowiedzial dane slowa, to byloby juz genialnie.
  jelonka ()

 • zgadzam się! tutaj znajduję zawsze to, czego potrzebuję.Po przeczytaniu Waszych streszczeń i opracowań czuję się jak ekspert z danej lektury:P Dzieki!!
  Marta ()

 • naprawde odawalacie kawal dobrej roboty :):): wszytskie materialy sa swietnie w kazdej lekturze:D
  asia ()

 • właśnie tego szukałam:) do prezentacji na mature też wykorzystałam waszą strone żeby wszyscy tak jak wy pokazywali to o co chodzi a nie owijali w bawełne :)
  ela ()

 • Wszystko co jest tutaj na temat dżumy nie znajduje sie przypadkowo. Najlepsza strona o lekturze jaką kiedykolwiek widzialem...brawa dla moderatorów i całej ekipy. BRAVA! tak dalej. Jajkov=]
  Jajkov ()

 • superrr ;-) wszystkie wasze opracowania i streszczenie są the best!!!! trzymajcie tak dalej ;-)
  kasia (kasiaczek-malutki {at} wp.l)


Tagi: