cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana”.

„[Dżuma] polega na zaczynaniu od nowa”
Rambert

„[Człowiek] nie potrafi ani cierpieć, ani być długo szczęśliwym. Nie jest więc zdolny do niczego, co się liczy.”
Rambert

„Ta myśl może się wydać śmieszna, ale jedyny sposób walki z dżumą to uczciwość.”
Rieux

„Człowiek powinien bić się w obronie ofiar. Ale jeśli przestanie kochać, cóż z tego, że się bije?”
Tarrou

„Wszystko, co człowiek może wygrać w grze dżumy i życia, to wiedza i pamięć.”

„(...) Bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika (...) nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.”"Nie należy słuchać tych moralistów, którzy powiadają, że trzeba paść na kolana i poniechać wszystkiego. Trzeba tylko iść naprzód w ciemnościach, trochę na oślep i próbować czynić dobrze."

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Egzystencjalizm w Dżumie
3  Dżuma - czas i miejsce akcji, narracjaKomentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • „Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych.” mógłby mi ktoś napisać w którym rozdziale książki jest ten cytat. jest to dla mnie bardzo pilne
  Michał (pecaa.95 {at} gmail.com)

 • niektórzy są tak leniwymi kluchami, że zaczęłam się zastanawiać czy srają sami. mało, że wszystko podane! trzeba jeszcze stron. a może najlepiej niech ktoś poszuka cytatów w każdym wydaniu dżumy?! po co mysleć, że o przeczytaniu nie wspomnę!
  kama (kamila-gniotynska {at} wp.pl)

 • „Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedy kobietę krzyczącą „nigdy” w chwili śmierci? Ja słyszałem.” Podkreślone: kobietę... Czy nawet w takich cytatach doszukujecie się seksu...? To absurdalne. W tej całej, już niezbędnej do życia technologii - internetu jest za dużo SPAM-u.
  Amelia (lllania16lll {at} op.pl)

 • super stronka! przypadkiem na nią natrafiłam i jestem bardzo zadowolona. wszystko tak fajnie uporzadkowane, tylko najwazniejsze informacje! bajer po prostu! szacuneczek dla moderatora!
  zachwycona ()

 • "śmierć ustanawia porządek światem może lepiej jest dla Boga, że nie wierzy się w niego i walczy ze wszystkich sił ze śmiercią, nie wznosząc się ku oczu temu niebu, gdzie on milczy" myślę, że ten cytat jest bardzo ważny, bo wyraża zwątpienie Rieuxa, a zarazem Camusa
  mOniś ()

 • przestańcie marudzić! macie wszytstko podane jak na tacy:świetne streszczenie, opracowania, charakterystyki! wszytsko w jedym miejscu i za darmo! "Tak umieszczone cytaty przydają się tylko, jeżeli mam ochotę wpisać je komuś do pamiętnika. ech i jak mam to w pracy umieccic?" - zastanów się co ty mówisz, autorów tej strony powinniśmy wszyscy nosić na rękach a Tobie proponuję po prostu przeczytać książki które chcesz mieć w pracy a nie mieć pretęsje do całego świata. Lenistwo ludzkie nie zna granic!
  agata ()

 • nie no co wy ja się dziwię że w streszczeniu dane wydarzenia nie są podporządkowane konkretnym stronom :) heh jak komuś spodobałaby się jakaś scena mógłyby ją od razu przeczytać :) (jeśli ma lekturę) dobre sobie hi hi
  gosia ()

 • uważam,że streszczenie jest barzdo dobre,ale jeśli chodzi o cytaty to trochę przeginacie. przecież książka jest z różnych wydawnictw to jak chcecie, żeby podać wam strony?
  aga ()

 • dobre cytaty, można szybciej znaleźć porządane fragmenty!! OLKA, jak umieścić strony, jak JEST WIELE WYDAŃ KSIĄZEK, WIEĆ W KAŻDEJ JEST INACZEJ!!!!!!!!!!!!!! Strony by się różniły!!
  Jarek (jarcud {at} wp.pl)

Tagi: